Kompozitne fasete – Put ka novom osmehu

Ukoliko niste zadovoljni bojom ili oblikom vaลกih zuba, ili se desio prelom zuba, razmislite o izradi estetskih nadoknada koje se zovu kompozitne fasete.

ล ta su fasete?

Fasete predstavljaju tanke ljuspice estetskog materijala, obiฤno saฤinjene od keramike ili kompozita. Obe vrste materijala mogu dati odliฤne rezultate i lep osmeh ali razlika ipak postoji.

Pre samog odabira faseta morate biti sigurni da su one adekvatno reลกenje za vas. Najbolje savete ฤ‡ete dobiti od iskusnog stomatologa, koji ฤ‡e nakon pregleda trenutne situacije u vaลกim ustima proceniti da li ste kandidat za izradu faseta.

Kompozitne ili keramiฤke fasete prekrivaju vidljive povrลกine zuba dajuฤ‡i im lepลกi oblik i boju. Fasetiranje se obiฤno radi ako postoje uroฤ‘ene anomalije u strukturi zubne gleฤ‘i i u cilju minimalnih korekcija. Zahvaljujuฤ‡i ovom naฤinu, moguฤ‡e je relativno lako prekriti nedostatke, trajno menjati boju ili oblik zuba, ili zatvoriti postojeฤ‡e razmake izmeฤ‘u zuba. Krajnji efekat je zadivljujuฤ‡i, dobija se lep i prirodan osmeh koji je u harmoniji sa preostalim licem. Zubi su pravilniji i svetliji ลกto osobama pruลพa posebno zadovoljstvo.

Naime, fasete su preteลพno namenjene prednjim zubima. Na boฤnim zubima ih retko postavljamo poลกto nisu otporne na veฤ‡e pritiske koje tokom ลพvakanja razvijamo u boฤnim predelima. Fasetama se mogu postiฤ‡i veoma lepi estetski efekti odnosno svetliji i pravilniji zubi. Meฤ‘utim, velika paลพnja mora da se posveti planiranju i samoj izradi faseta, jer te faze imaju svoje specifiฤnosti.

Kompozitne fasete mogu biti korisne u mnogim sluฤajevima kao ลกto su:

  • Promena boje zuba: ponekad zubi imaju izraลพeniju ลพutu ili ฤak i sivkastu boju. Uzroci takvih prebojenosti mogu biti gangrene u korenovima zuba ili prirodno izraลพen ลพut pigment zuba. Ranijih godina se deลกavalo da su trudnice uzimale tetraciklinske preparate, ลกto je kasnije izazivalo sivkasto mrku, tzv. tetraciklinsku prebojenost zuba njihove dece.

U pojedinim situacijama izbeljivanje zuba nije toliko efikasno, ili bar ne dugotrajno. Stoga, vrlo delotvorno reลกenje predstavljaju kompozitne ili keramiฤke fasete.

  • Promena oblika zuba: zubi prirodno mogu biti previลกe sitni ili kratki, ili su ponekad polomljeni zbog nezgoda u svakodnevnom ลพivotu. Ovom tehnikom omoguฤ‡ava se preoblikovanje zuba i usklaฤ‘ivanje proporcija u vaลกem osmehu. Jednom postavljene fasete maskiraju sve nesavrลกenosti i stomatolog moลพe da im da bilo koji oblik, pogodan za vaลก predivan osmeh.
  • Poboljลกanje povrลกine, popunjavanje praznih prostora: kompozitne fasete u nekim situacijama mogu efikasno zameniti ortodontske tretmane. Pomoฤ‡u njih ponekad lako korigujemo minimalne nepravilnosti poloลพaja zuba. Takoฤ‘e se uspeลกno zatvaraju i razmaci izmeฤ‘u zuba, pod uslovom da je moguฤ‡e postiฤ‡i pravilnu proporciju zuba, kao i simetriju leve i desne strane vilica. Ukoliko imate izraลพene neravnine ili oลกteฤ‡enja povrลกine zuba, kompozitne fasete mnogu biti pravo reลกenje za vas.

Kompozitne fasete

Fasetiranje kompozitnim materijalom spada u grupu direktnih restauracija. To znaฤi da se rade u ordinaciji, direktno na zubima, bez ukljuฤivanja zubotehniฤke laboratorije. Kompozitne fasete se mogu raditi sa bilo kojim kvalitetnijim kompozitnim materijalom. Znatno su jeftinije u odnosu na keramiฤke i potrebno je ukloniti daleko manje zdravog zuba(ako je to uopลกte i potrebno) za njihovo postavljanje nego za keramiฤke.

kompozitne-fasetePosebna vrsta kompozitnih faseta su one fabriฤki izraฤ‘ene, utvrฤ‘enim procesom proizvodnje. U pitanju su fasete raฤ‘ene od kompozitnog materijala laserom sinterovane. Na povrลกini su im dodavane ฤestice stakla, ลกto im daje karakteristike sliฤne prirodnoj gleฤ‘i zuba โ€“ ฤvrstoฤ‡a, glatka ispolirana povrลกina i odliฤni estetski rezultati. Na zube se fiksiraju pomoฤ‡u nano hibridnog kompozita. Takve kompozitne fasete su vremenski manje zahtevne i veoma komforne, kako za stomatologa tako i za pacijenta. Dovoljna je samo jedna poseta stomatologu kako biste dobili svoj novi i lep osmeh.

 

 

Kako se postavljaju kompozitne fasete?

U zavisnosti od toga koja vrsta kompozitne fasete se koristi, postoje i razliฤiti naฤini fiksacije faseta za zube. Ukoliko su vaลกi zubi krupniji, verovatno ฤ‡e biti neophodno da se prethodno pripreme. To podrazumeva uklanjanje tankog sloja gleฤ‘i zuba, kako nakon postavljanja fasete (koja ima neku pa i minimalnu debljinu), zub ne bi bio debeo ili predimenzioniran. Suprotno, ako je vaลก zub sitniji, neฤ‡e biti potrebno uklanjanje prirodnog zuba, tako da ฤ‡e zub na kome je fiksirana faseta imati odgovarajuฤ‡u veliฤinu.

Kompozitne fasete koje nisu fabriฤki oblikovane i pripremljene se fiksiraju identiฤno kao i bela plomba. Stomatolog prvo uklanja veoma malo zubne supstance (ukoliko je to potrebno) a potom nanosi kompozit u slojevima. Naneti kompozit se zatim modeluje direktno u ustima pacijenta. Potom se providni ลกablon blago pritisne preko izmodelovanog kompozita. Materijal se polimerizuje, nakon ฤega se ลกablon uklanja. Po potrebi se instrumentima dodatno oblikuju pojedini delovi fasete, doteruje se boja ili povrลกina. Kompozitne fasete se poliraju i premazuju posebnim lakovima.

Fabriฤki uraฤ‘ene kompozitne fasete se donekle razlikuju i u materijalu od koga su izraฤ‘ene i u naฤinu rukovanja. Naime prvo se prema ลพeljama pacijenta u smislu oblika, veliฤine i boje zuba, i realne situacije u ustima, odabere odgovarajuฤ‡i ลกablon. Sledeฤ‡i korak je izbor veฤ‡ fabriฤki gotove kompozitne fasete koja najbliลพe odgovara ลกablonu i zadatim parametrima. Nakon probe faseta u ustima donosi se odluka o eventualnoj pripremi zuba u smislu uklanjanja tankog sloja gleฤ‘i. Vrลกi se priprema zuba kao i priprema faseta, odnosno korekcija njihovog oblika, boje ili povrลกine. Ovakve kompozitne fasete se na zube fiksiraju nano hibridnim kompozitima.

 

 

Odrลพavanje kompozitnih faseta i primena

Ako se odluฤite za kompozitne fasete potrebno je pravilno ih odrลพavati. Ovo ukljuฤuje redovno pranje zuba, koriลกฤ‡enje konca za zube i vodica za ispiranje usta.

Generalno sve fasete, bez obzira da li su keramiฤke ili kompozitne je potrebno ฤuvati od prevelikog pritiska. To podrazumeva praฤ‡enje odreฤ‘enih smernica u svakodnevnom ลพivotu. Loลกe navike poput grickanja noktiju, olovaka, ลพvakanja leda i sliฤno treba potpuno izbaciti. Prednjim zubima ne biste smeli odgrizati ฤvrstu hranu poput ลกargarepe, jabuka ili badema jer oni mogu oลกtetiti kompozitne fasete. Umesto toga isecite ฤvrstu hranu na manje komade i koristite zadnje zube za ลพvakanje. Treba izbegavati tamna piฤ‡a kao ลกto su Koka Kola, kafa ili ฤaj (u velikim koliฤinama) buduฤ‡i da oni mogu prebojiti kompozit. Takoฤ‘e su neophodne posete stomatologu barem dva puta godiลกnje zbog ฤiลกฤ‡enja i poliranja svih zuba.

Kompozitne fasete imaju svoje prednosti. One se ogledaju u manjem uklanjanju i bruลกenju zuba, lako se koriguju u sluฤaju loma, a postavljanje traje od jednog pa do najviลกe ฤetiri sata. Kompozitne fasete se koriste za jedan ili viลกe zuba, za korigovanje dijastema, preloma, obojenih ili loลกe postavljanih zuba, restauracija, karijesa i drugih estetskih korekcija. Takoฤ‘e se mogu koristiti kao privremeno reลกenje za veฤ‡e zahvate. Kompozitne fasete postoje u razliฤitim veliฤinama ลกto ih ฤini pouzdanim i dobrim za svaki tip zuba.

Krajnji rezultat je savrลกen oblik, sjaj i dizajn vaลกih zuba. Kompozitne fasete se jednostavno koriste i zahtevaju minimalnu pripremu. U svakom sluฤaju, vaลก osmeh pre i nakon izrade kompozitnih faseta vas i vaลกu okolinu neฤ‡e ostaviti ravnoduลกnim!

Spec. dr. stom. Mirela Cvjetkoviฤ‡

Spec. dr. stom. Mirela Cvjetkoviฤ‡