Lečenje zuba
Hajde da budemo iskreni – svi znamo koliko može biti neprijatno razmišljati o odlasku kod zubara. “Proći će samo od sebe”, misliš, ili “ma, nije to ništa strašno.” Ali, svi znamo šta se zapravo događa – problem postaje sve veći, a na kraju se završava u hitnoj situaciji, sa još većim bolom i neugodnostima.
Zašto vas bol u zubu možda spašava više nego što mislite?
Svi smo bili u toj situaciji – zub nas boli, a mi se nadamo da će bol proći sam od sebe. Onda pomisliš da je to samo privremeno, da nije ništa ozbiljno, ali evo jedne šokantne istine:
bol u zubu je vaš najbolji prijatelj.
⏬
Da, dobro ste pročitali.
Onaj neprijatni, pulsirajući bol je zapravo znak da je tvoj zub još uvek tu, da može biti spašen.
Kad bol potpuno nestane, to znači da je živac možda mrtav, a to je početak mnogo većih problema. Pre nego što dođeš do faze bez bola, već si u ozbiljnoj zoni rizika. Zato, sledeći put kada te zub zaboli, nemoj ga ignorisati – to je alarm koji te upozorava da je vreme za akciju.
Dobro, a zašto me uopšte boli zub?
Bol u zubu je način na koji ti telo pokušava reći: „Hej, nešto ovde nije uredu, moraš to da rešiš!„
Najčešći uzrok je karijes! A on nastaje tako što bakterije u ustima stvaraju kiseline koje „jedu“ gleđ zuba i prave malu rupu. Kada karijes prodre dublje, dolazi do zubne pulpe (to je zapravo srce zuba), gde se nalaze živci i krvni sudovi, i tada se javlja bol.
Drugi razlog može biti upala desni ili infekcija korena zuba.
Ako je bol intenzivan i pulsirajući, to je obično znak da je infekcija stigla do živca. U svakom slučaju, bol je kao alarm – ne treba ga ignorisati jer te upozorava da problem može postati mnogo ozbiljniji ako se ne reši na vreme.
Da li je popravka zuba "samo" popunjavanje plombom?
Kada pričamo o plombiranju zuba, mnogi misle da je to jednostavan proces: očisti se karijes i stavi se plomba. Ali, stvarnost je malo složenija kako bi se dobili savršeni rezultati.
Pre svega važno je znati šta je zapravo dobra plomba?
⏬
Postoje različiti kompozitni materijali na tržištu, ali nije svaki od njih jednako kvalitetan.
Evo za primer, mi koristimo kompozite firme 3M ESPE.
Zašto baš njih?
Zato što vrhunski materijal ne samo da traje duže, već je otporniji na habanje i izgleda prirodnije, što je posebno važno kod estetskih zahvata. Znači nakon popravke niko neće ni primetiti da ste ikada popravili zub.
Eh, ono što je dosta bitno prilikom postavljanja plombe je:
⏬
Pravilan kontakt sa susednim zubima ✅
Zamislite da hrana konstantno zapada između zuba zbog loše postavljene plombe. U početku, to možda izgleda bezazleno, ali dugoročno, ovo može izazvati ozbiljne probleme sa desnima.
Upale, krvarenje, neprijatan zadah – sve su to posledice lošeg kontakta između zuba. Zato je jako bitno odabrati dobrog stomatologa kako bi se izbegle ove neprijatnosti.
Glatka površina plombe ✅
Kada čistite zube koncem, plomba ne sme zapinjati – mora biti potpuno glatka.
Ako konac zapinje, to je znak da plomba nije pravilno urađena, što opet vodi ka problemima s desnima. Hrana će se zadržavati na tom mestu, a to je idealan teren za razvoj bakterija.
Plomba ne sme biti ravna ❌
Da bi se pravilno prenela sila žvakanja, plomba mora imati prirodni izgled zuba, to jest kvržice i fisure. Ravne plombe ne samo da su estetski neprihvatljive, već negativno utiču na funkciju zuba. Ravna plomba zahteva veću silu žvakanja, što može dovesti do opterećenja mišića vilice, to jest mogu se pojaviti bolovi u vilici i oštetiti zglob vilice.
Kod nas lečenje zuba nije samo popravka!
Evo kako sve funkcioniše kod nas, korak po korak, da znate tačno šta možete očekivati:
⏬
1. Dijagnostika i pregled
Sve počinje detaljnim pregledom. Koristimo digitalne rendgenske snimke koji pružaju jasnu sliku o stanju vaših zuba i korena. A zašto je to bitno? Pa to nam pomaže da precizno odredimo problem i donesemo plan lečenja. Bez nagađanja – svaki korak je zasnovan na tačnim podacima.
2. Priprema zuba i anestezija
Eh, verovatno ste pomislili, sada počinje moja patnja i bol! Međutim, pre nego što započnemo bilo kakvu intervenciju, koristimo anesteziju koja će 100% delovati tako da ne osetite bol. Moderni anestetici su tako efikasni da nećete osetiti ništa osim blagog pritiska. Ova pripremna procedura je brza i potpuno sigurna.
3. Uklanjanje karijesa
Ako je karijes zahvatio vaš zub, mi ćemo pažljivo ukloniti oštećeni dio. Važno je da ne ostavimo ništa što može kasnije dovesti do komplikacija. U ovoj fazi radimo pažljivo, koristeći precizne alate kako bismo osigurali da zub bude potpuno čist.
4. Plombiranje zuba
Nakon što uklonimo karijes, vreme je za plombiranje. Kao što smo spomenuli mi koristimo materijale poput 3M ESPE kompozita. Ovi materijali su napravljeni tako da izgledaju kao pravi zub. Dok neki drugi materijali mogu biti primetni, 3M ESPE plombe se stapaju sa zubom, pa niko neće ni znati da imate plombu!
U ovoj fazi nam je bitno da se plomba savršeno uklopi između zuba, da ima prirodan oblik, i da bude glatka kako bi ti omogućila pravilno žvakanje i održavanje higijene.
5. Lečenje korena zuba (ako je potrebno)
Ako je infekcija stigla do korena zuba, radimo mašinsku endodonciju. To znači da koristimo najsavremenije aparate kako bismo očistili i dezinfikovali koren. Zvuči komplikovano, ali zapravo ovaj proces je brži i precizniji nego ikad. Cilj je da vaš zub ostane funkcionalan i zdrav doživotno.
6. Poliranje i završni pregled
Na kraju, plombu poliramo i proveravamo kako bismo bili sigurni da savršeno odgovara vašem zagrizu. Takođe, provodimo završni pregled kako bismo se uverili da je sve urađeno precizno i bez grešaka.
Posle lečenja, nismo završili s vama!
Da bismo osigurali dugovečnost tretmana, daćemo vam savete o pravilnoj higijeni i preventivnim merama.
Naša vrata su uvek otvorena za kontrolne preglede.
Kolika je cena lečenja zuba?
Često puta se desi da pročitate cenovnik neke stomatološke ordinacije i kažete kako je to super i kako su jeftini, međutim kada se završi sav proces i kada vidite račun, zavrti vam se u glavi.
A zašto?
⏬
Zato što je jako teško odrediti fiksne cene. Ponekad se desi da zub naizgled treba samo malu intervencija, a na kraju se ispostavi da je potrebno lečenje.
Eh, kod nas toga nema! Mi smo transparentni sa cenama i određejmo cenu tek nakon pregleda, kako ne bi bilo nikakvih dodatnih i skrivenih troškova.
Cena lečenja zuba zavisi od nekoliko faktora, kao što su vrsta zahvata, složenost problema i materijali koji se koriste. Na primer, plombiranje zuba zavisi od veličine karijesa i materijala koji se koriste za plombu. Ako je potrebno lečenje korena zuba, to je obično složeniji postupak, pa cena zavisi od broja kanala i stanja zuba.
Takođe, ako je zub toliko oštećen da mu je potrebna krunica, cena varira u zavisnosti od vrste krunice – keramičke ili metal-keramičke.
kako bismo dogovorili termin, napravili najbolji plan za lečenje i sprečili gubitak vaših zuba.