Oralna higijena usta i zuba predstavlja jednu od najznačajnijih mera za očuvanje i unapređenje oralnog zdravlja.
Osim što Vam pomažu da se osećate i izgledate dobro, zdravi zubi Vam omogućuju i pravilnu ishranu i govor. Svakodnevna nega zuba, uključujući čišćenje zuba, pranje zuba uz upotrebu interdentalne četkice ili konca, igra krucijalnu ulogu u prevenciji nastanka karijesa ili oboljenja desni.
Umanjite rizik od nastanka karijesa i bolesti desni aktivnostima koje i sami možete da sprovedete:
– pravilno i redovno održavajte oralnu higijenu
– ishrana je izbalansirana sa ograničenim unosom šećera između obroka
– koristite paste za zube sa fluorom. Brojne studije su ukazale da pranje zuba dva puta dnevno zubnom pastom sa fluorom znatno umanjuje rizik od nastanka karijesa u poređenju sa pranjem samo jedanput dnevno.
– pobrinite se da i Vi i Vaše dete koristite dovoljne količine fluora u vidu suplemenata (obavezno uz konsultaciju sa stomatologom).
Profesionalno čišćenje zuba
Kod stalnog taloženja bakterijskih naslaga koje su glavni uzročnici bolesti zuba i desni, čak ni najbolja nega nije dovoljno efikasna. Zbog toga je potrebno pristupiti profesionalnom čišćenju zuba svakih šest meseci. Međutim, učestalost tretmana zavisi od oralnog zdravlja svakog pacijenta. Održavanjem dobre oralne higijene, redovnim čišćenjem zuba, balansiranom ishranom i redovnim kontrolnim pregledima kod stomatologa možete zadržati zdrave zube i lep osmeh tokom dugog perioda Vašeg života.
Pranje zuba
U svakodnevnoj oralnoj higijeni koristite meke četkice za zube čija veličina i oblik odgovaraju Vašoj usnoj duplji. Neophodno je da takvom četkicom lako dosegnete do svih površina zuba kao i do najudaljenijih delova usne duplje. Vlakna četkice bi trebalo da su sintetička (omogućavaju veći efekat čišćenja), a zadržavanje mikroorganizama na njima je znatno umanjeno. Četkica se menja na oko svaka tri meseca, kada pokaže znakove istrošenosti.
Pravilno pranje zuba
Za potpuni efekat dobre oralne higijene, osim redovnog, važno je usavršiti i pravilnu tehniku čišćenja zuba. Bez obzira koju od postojećih tehnika izaberete, važno je da očistite sve površine zuba.
Čišćenjem jezika ćete ukloniti bakterije koje prouzrokuju neprijatan zadah. Suviše snažno čišćenje može izazvati neželjenu pojavu – povlačenje desni i eksponiranje korena zuba.
Vlakna četkice se postavljaju pod uglom od 45 stepeni u odnosu na uzdužnu osu zuba, tako da se polovina vlakana nalazi na desnima, a druga polovina na gleđi zuba. Vlakna se blago potiskuju ispod ivica desni i prema međuzubnim prostorima. Glava četkice se kratko pokreće kružno ili u horizontalnom pravcu (napred – nazad), ali više vršeći blage vibracije nego pomeranje samih vlakana.
Vrhovi vlakana se zadržavaju na istom mestu oko 10 – 15 sec. Potom uklonite vlakna četkice iz predela desni rotacionim pokretom četkice prema griznim površinama zuba (četkanje u pravcu nicanja zuba). Ponovite pokrete za svaki zub sa njegove spoljašnje i unutrašnje strane. Izuzetno je važno da se dobro očiste i zadnje površine poslednjih zuba u zubnom nizu.
Treba imati na umu da se pranjem zuba četkicom očisti oko 60 posto zubnih površina koje su dostupne, dok se za čišćenje manje dostupnih (aproksimalnih površina) moraju upotrebiti i druga sredstva. U tu svrhu se koriste interdentalne četkice (posebno pogodne kod osoba koje nose fiksne protetske nadoknade ili ortodontske aparate), ili interdentalni konac, minimum jednom dnevno.
Interdentalna četkica
U slučaju učestalijeg zapadanja hrane između zuba koristite ih i više puta dnevno. Najbolji efekat ćete postići ukoliko čistite međuzubne prostore svaki put nakon pranja zuba četkicom. Ukoliko koristite interdentalni konac, potrebno je da više puta prelazite obe površine zuba, svaki put sa čistim delom konca.
Savetujte se sa Vašim stomatologom o potrebama za upotpunjavanjem Vaše oralne higijene raznim pomoćnim sredstvima kao što su razne vodice za ispiranje usta, irigatori ili interdentalni stimulatori…
Svakodnevna nega, redovne posete stomatologu i stručno čišćenje zuba daju Vam sigurnost da će Vaši zubi i desni ostati zdravi tokom čitavog života.